Ocak 2021 Sonu Portföy Durumu

Herkese merhabalar,

Zaman ne kadar çabuk geçiyor. 2021 yılının ilk ayının sonuna geldik bile. Ocak ayının son haftası global ve özellikle Amerika piyasalarında çok ilginç olaylara şahit olduk. Bazen küçük balıkların bir araya gelerek büyük balıkları yiyebileceğini gördük. Gamestop hissesi ve wallstreetbets olayından bahsediyorum. Neyse o konuyla ilgili detaylara girmeden ben kendi yazıma döneyim.

BIST Portfoyüm

Ocak 2021 sonu itibariyle BIST portföyüm şu sekilde;

Toplam portföy büyüklüğümün Nisan 2020 başından Ocak 2021 sonuna kadar gelişimi şu şekilde oldu.

Bu ay içinde yatırım hesabıma 1938 TL ekleyebildim. Ocak 2021 sonunda ay başına göre portföyüm %15.10 büyümüş oldu (yatırdığım para dahil).

Aşağıdaki tabloda eğerki elimdeki hisseler 2021 yılında da aynı miktarda temettü verirlerse (tahmini); Ocak 2021 sonu itibariyle elimde bulunan hisse miktarlarına göre ne kadar temettü alırdım bilgisi yer almakta. Temettü verimim %2.76’ya yükseldi. Bu yükselişte bu ay içinde alımlarımı daha çok ALKIM ve SISE üzerinde yoğunlaştırmamın etkisi var.

Ocak 2021’de BIST portföyümden aldığım toplam temettü : 227.37 TL (CLEBI, EGEEN, ALKA ve ALKIM)

BIST’te bu ay yaptığım alımlar ise şu şekilde gerçeklesti:

NYSE & NASDAQ Portfoyüm

Ocak 2021 sonu itibariyle NYSE & NASDAQ portföyüm şu sekilde;

Toplam portföy büyüklüğümün Nisan 2020 başından Ocak 2021 sonuna kadar gelişimi şu şekilde oldu.

Bu ay içinde yatırım hesabıma 0 USD ekleyebildim, yani ekleyemedim. Ocak 2021 sonunda ay başına göre portföyüm %0.72 büyümüş oldu (yatırdığım para dahil).

Aşağıdaki tabloda Ocak 2021 sonu itibariyle elimde bulunan hisse miktarlarına göre ne kadar temettü (tahmini) alırım bilgisi yer almakta. Ford (F) ve Vermilion Energy (VET) temettü vermeyi kestiği için onların tahminlerini sıfırladım şimdilik. Temettü verimim %4.37. Malesef GEO Group 3 aylık verdiği temettüleri $0.34’ten $0.25’e düşürdü.

Ocak 2021’de NYSE & NAQDAQ portföyümden aldığım toplam net temettü (Realty Income, ve STAG Industrial): $2.41

Amerika borsalarından bu ay yaptığım alımlar ise şu şekilde gerçeklesti (biriken temettülerden alındı – $0 maliyet):

Konsolide Portfoyüm ve Tahmini Temettü Gelirim

Ocak 2021 sonu itibariyle BIST ve Amerika Borsalarındaki yatırımlarımın ve tahmini yıllık temettü gelirlerimin toplamı şu şekilde oldu.

Not: Burada bahsettiğim kendime ait görüşlerim hiç kimse için bir yatırım tavsiyesi değildir, olamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.